Om oss

Vinovum AB grundades i februari 2024 av Björn Persson, med en tydlig ambition: att bli en av de ledande vinimportörerna i Sverige. Vår resa började dock långt tidigare. Redan 2016 startades Bosswine, som idag är ett dotterbolag till Vinovum, med syftet att stärka och utveckla verksamheten ytterligare.

Tidigare var Vinovum en del av Vingruppen AB, en av Sveriges största vinkoncerner. Men 2014 valde vi att stå på egna ben – ett beslut som format oss till det vi är idag: ett till största delen familjeägt bolag, byggt på passion, engagemang och en genuin kärlek till vin.

I en bransch där många aktörer växer genom sammanslagningar och storskalighet vill vi gå en annan väg. För oss är det viktigt att behålla det personliga – att vara ett företag med hjärta. Vi arbetar nära våra producenter och ser våra relationer som långsiktiga partnerskap, där vi tillsammans bygger framgång med fokus på deras varumärken.

Mer om Vinovum

Vinovum är idag ett ekologiskt certifierat vinimportföretag med verksamhet över hela Sverige. Vi säljer vin via flera kanaler, såsom restaurang, taxfree och Systembolaget, och vår distribution täcker hela landet.

 

Vi har valt att fokusera på ekologiska viner, hållbarhet i alla led och en hög servicenivå gentemot våra kunder. Vårt sortiment är noggrant utvalt och uppdateras kontinuerligt för att spegla efterfrågan. Vi arbetar med handplockade viner från världens vinregioner – viner som är unika, prisvärda och ofta följer moderna trender i stil och uttryck.

 

För oss är även design och förpackning en viktig del av helheten. I vissa fall samarbetar vi med våra producenter för att utveckla både uttryck och förpackningslösningar som stärker produktens identitet.

Distribution och logistik

Genom vårt nära, snart 20-åriga samarbete med Hillebrand Logistics kan vi säkerställa effektiva och miljövänliga leveranser till hela Sverige. Vi erbjuder dessutom generösa leveransvillkor – allt för att skapa bästa möjliga service för våra kunder och partners.

CSR och hållbarhetsarbete

Hållbarhet är en central del av vår verksamhet och något vi arbetat aktivt med under lång tid. Vinovum var tidigt engagerade i hållbarhetsfrågor i Sydafrika – långt innan det blev ett uttalat krav från Systembolaget.

 

Det började med en uppmärksammad artikel som, trots flera felaktigheter, riktade ljus mot allvarliga brister i arbetsförhållanden inom vinindustrin. Detta blev startskottet för en viktig dialog. Vi tog initiativ till samtal med fackföreningar i Sydafrika, vilket bidrog till ökad medvetenhet och förändring.

Även om utmaningar kvarstår har mycket förbättrats under de senaste tio åren, och vi är stolta över att ha varit en del av den utvecklingen.

 

När det gäller miljö arbetar vi aktivt för att minska vår klimatpåverkan. Bland annat transporterar vi i stor utsträckning våra volymer inom Europa med tåg istället för lastbil. Vi uppmuntrar också våra producenter att använda lättviktsflaskor – idag säljs över 85 % av våra volymer i mer miljövänliga förpackningar.

Taxfree

Vi har lång erfarenhet av taxfreeförsäljning, främst i norra Europa. Vår första listning skedde redan 2006 hos Stena Line i Malmö – en viktig milstolpe för oss.


Idag säljer vi över 2,2 miljoner liter vin årligen och har mer än 95 viner listade hos nio stora taxfreeoperatörer. Våra produkter finns representerade på färjelinjer, flygbolag, flygplatser och så kallade border shops i flera europeiska länder.


Marknaden påverkas av faktorer som valutakurser, skatteregler och globala händelser, men trots utmaningar ser vi en stark utveckling. Efter vårt rekordår 2019 är vi nu åter på väg mot nya toppnivåer, mycket tack vare fler samarbeten, ett bredare sortiment och en fortsatt hög efterfrågan.


Kort sagt är Vinovum ett företag som kombinerar erfarenhet med framtidstro – där passionen för vin, nära samarbeten och ett starkt hållbarhetsfokus genomsyrar allt vi gör.

Copyright 2026 Vinovum

Scroll to Top